Byť novým vodičom môže byť zo začiatku trochu stresujúce. Keď sa prvýkrát ocitnete za volantom, je dôležité, aby ste mali na pamäti hneď niekoľko dôležitých rád. Tým sa vyhnete bežným chybám a zároveň získate sebadôveru na cestách.

Praktické tipy pre bezpečné jazdenie

autoškoleby vás mali naučiť všetky základné pravidlá a zásady správneho šoférovania. Aj po získaní vodičského preukazu sa však nájde pár vodičov, ktorí majú problém a strach z jazdenia. Spísali sme pre vás pár praktických tipov, ktoré vám môžu pomôcť odbúrať strach, stres, dodať vám trochu odvahy a naučiť vás jazdiť bezpečne.

Správne nastavenie a využívanie zrkadiel

Predtým, ako vyrazíte na cestu, uistite sa, že máte správne nastavené zrkadlá. Stredové spätné zrkadlo by malo byť nastavené tak, aby ste videli celé zadné okno vášho vozidla. Bočné spätné zrkadlá by ste mali nastaviť tak, aby ste videli čo najväčší uhol vo vašom zornom poli. Správne nastavené zrkadlá vám pomôžu získať lepší prehľad o premávke a minimalizovať slepé body. Okrem správneho nastavenia je potrebné využívať spätné zrkadlá správne. Niektorí vodiči sa príliš spoliehajú len na predné zrkadlo a zanedbávajú tie spätné. Uistite sa, že pravidelne kontrolujete všetky zrkadlá, aby ste získali plný prehľad o premávke okolo vás.

používanie spätných zrkadiel

Správne nastavenie polohy sedadla

Správna poloha sedadla vám umožní lepšiu kontrolu nad vozidlom. Uistite sa, že máte dostatočný výhľad na prednú časť vozidla a súčasne pohodlnú a ergonomickú polohu. Správna poloha sedadla vám pomôže minimalizovať únavu a zlepšiť vašu reakčnú schopnosť na ceste. Uistite sa, že máte dostatočný prehľad, no zároveň nesedíte v kŕči.

Pravidelná údržba vozidla

Správna údržba vášho vozidla je nevyhnutná pre bezpečnú a spoľahlivú jazdu. Pravidelne kontrolujte tlak vo vašich pneumatikách, stav brzdových platničiek a žiaroviek. Nezanedbávajte pravidelné servisné prehliadky a v prípade akýchkoľvek zistených problémov s vozidlom ich nechajte čo najskôr opraviť. Bezpečné vozidlo sa rovná bezpečná jazda.

Správne spôsoby parkovania

Parkovanie je často problémom aj pre skúsených vodičov, nie to ešte pre tých nových. Pri parkovaní by ste si taktiež mali zapamätať pár dôležitých pravidiel:

  • Pri parkovaní vedľa obrubníka sa odporúča nechať medzi autom a obrubníkom dostatočný odstup, aby ste sa vyhli poškodeniu pneumatík alebo disku kolies.
  • Pri parkovaní na verejných miestach skúste vyhľadať parkovacie miesto, ktoré je dostatočne veľké pre váš automobil. Je lepšie nájsť si parkovacie miesto o niečo ďalej, než sa následne snažiť vymaniť z príliš tesného priestoru.
  • Pri parkovaní do úzkeho priestoru skúste využiť techniku „paralelného parkovania na vedľajšiu stranu“. Táto technika vám umožní jednoduchšie zorientovať sa pri parkovaní.

Najmä vo veľkých mestách je väčší problém s parkovaním. Preto vám odporúčame naučiť sa rôzne spôsoby parkovania, a to parkovanie na kopci, pozdĺžne parkovanie či parkovanie v parkovacích garážach alebo nákupných centrách. Pravidelné cvičenie týchto techník vám pomôže zlepšiť vaše schopnosti a zvýšiť istotu pri parkovaní v rôznych situáciách.

Sledovanie dopravných značiek a svetelných signálov

Buďte vždy ostražití a dodržiavajte dopravné pravidlá a obmedzenia rýchlosti. Ignorovanie týchto pravidiel môže viesť k nehodám a vážnym následkom. Za žiadnu cenu sa nesnažte byť cestným pirátom.

Ovládanie jazdných pruhov

Správne ovládanie jazdných pruhov je dôležité pre bezpečnú jazdu. Uistite sa, že držíte stred jazdného pruhu a neohrozujete tým okoloidúcich vodičov. Používajte smerové ukazovatele tzv. smerovky vždy pred zmenou jazdného pruhu alebo smeru a sledujte ostatných vodičov okolo vás, aby ste predvídali ich manévre.

Udržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných vozidiel

Dodržiavajte bezpečnostnú vzdialenosť medzi vozidlami. Udržujte si dostatočný odstup, aby ste mali dostatok času a miesta na reakciu v prípade, že sa pred vami niečo stane. V prípade zlých poveternostných podmienok, zvýšenej premávky alebo cestovania na diaľnici udržujte väčší odstup, aby ste minimalizovali riziko nehody.

autoškola kurz

Udržiavanie pozornosti na ceste

Rovnako kľúčová je aj pozornosť na ceste. Vypnite si alebo stíšte svoj mobilný telefón, aby vás pri šoférovaní nevyrušoval. Používanie telefónu počas jazdy je veľmi nebezpečné. Ak je to nevyhnutné, používajte hands-free zariadenie alebo telefonujte cez váš automobil.  

Dodržiavanie predpísanej rýchlosti

Dodržiavajte predpísanú rýchlosť a rýchlostné obmedzenia. Nesnažte sa prekročiť povolenú rýchlosť, ale radšej sa sústreďte na udržanie stabilnej a bezpečnej rýchlosti. V prípade nepriaznivých poveternostných podmienok alebo hustej premávky by ste mali znížiť predpísanú rýchlosť, aby vám ostal dostatočný čas na reagovanie.

Pozornosť a koncentrácia

Šoférovanie si vyžaduje plnú pozornosť a koncentráciu. Uistite sa, že nemáte okolo seba žiadne rušivé elementy, ako je napríklad hlasná hudba, ktorá môžu odvádzať vašu pozornosť. Sústreďte sa predovšetkým na cestu, sledujte dopravné značky a predvídajte správanie ostatných vodičov.

Zostaňte pokojní a vyrovnaní

Noví vodiči často cítia nervozitu za volantom. Je dôležité, aby ste zostali pokojní a vyrovnaní, a tým si udržali jasnú myseľ a reagovali primerane na rôzne okolnosti premávky. Aj nový vodič má dostatok skúseností na to, aby jazdil plynulo a bezpečne, je však potrebné si byť istý, pokojný a neustále sa zlepšovať. Chce to len prax. Snažte sa jazdiť čo najviac, aby ste si zvykli na rôzne cesty a situácie, ktoré sa môžu objaviť.

kurz v autoškole

Nájdite si správnu autoškolu, ktorá vás naučí jazdiť bezpečne

Výber autoškoly je alfou a omegou. Nájdite si autoškolu, ktorá vás naučí všetky pravidlá jazdnej premávky, no zároveň vás naučí jazdiť bez strachu, plynulo, bezpečne a so sebavedomím. Pokiaľ hľadáte vhodnú autoškolu v Bratislave, určite nás neváhajte kontaktovať v Autoškola ART. Okrem skúsených inštruktorov máme pre vás pripravené tie najnovšie autá značky Mercedes, s ktorými je radosť učiť sa jazdiť. Navyše, v cene kurzu máte aj školu šmyku na Slovakia Ring, kde sa naučíte predvídať situáciu na vozovke a jazdiť aj v nepríjemných situáciách. Jazdite bezpečne a sebavedomo už od prvej chvíle. Prihláste sa na kurz typu A a B vyplnením nezáväznej prihlášky.