Ekologická jazda je nielen trendy spôsob, ako chrániť planétu, ale aj efektívny spôsob, ako ušetriť peniaze na palive. Pre začínajúcich vodičov je táto téma obzvlášť dôležitá, pretože správne návyky na cestách môžu byť zakorenené od samého začiatku. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko jednoduchých techník a stratégií, ktoré môžete použiť na šetrenie paliva a zníženie svojho ekologického odtlačku.

Udržiavajte správnu rýchlosť

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako šetriť palivo, je udržiavať stálu a primeranú rýchlosť. Prekračovanie rýchlostného limitu nielenže zvyšuje riziko nehody, ale aj spotrebu paliva. Začínajúci vodiči by preto mali venovať väčšiu pozornosť dopravným predpisom a dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť. Práve to vás naučíme v autoškole Autoškola ART.

správna rýchlosť

Vyhnite sa nadmernému zrýchleniu a brzdeniu

Nadmerné zrýchlenie a prudké brzdenie môžu dramaticky zvýšiť spotrebu paliva. Snažte sa jazdiť plynule a predvídavo. Použitie cruise control vám môže tiež pomôcť udržať konštantnú rýchlosť na diaľniciach a šetriť palivo.

Udržujte správny tlak v pneumatikách

Podtlak v pneumatikách zvyšuje odpor a spotrebu paliva. Pravidelná kontrola a údržba tlaku v pneumatikách môže výrazne znížiť náklady na palivo.

Vypnite motor pri dlhšej prestávke

Ak čakáte na niekoho alebo stojíte na mieste viac ako pár minút, zvážte vypnutie motora. Zabránite tak zbytočnému spotrebovaniu paliva a zvyšovaniu emisií CO2.

Minimalizujte záťaž vozidla

Ťažký náklad vo vašom aute zvyšuje spotrebu paliva. Prehodnoťte, čo nosíte so sebou a odstráňte zbytočné veci z vozidla.

Plánujte si cesty vopred

Plánovanie ciest a vyhýbanie sa zápcham môže ušetriť veľa času aj paliva. Využite GPS alebo mobilné aplikácie na zistenie aktuálnej dopravnej situácie a vyhnite sa oblastiam s vysokou premávkou.

Jazdite na ekologických automobiloch

V súčasnosti sa stále viac hovorí o ekologických automobiloch a o ich výhodách. Ak je to možné, zvážte jazdu na ekologických automobiloch. Aj napriek tomu, že ich kúpna cena je pomerne vysoká, spotreba a „tankovanie“ sa zdá ako ekologicky výhodnejší spôsob. Pokiaľ túto možnosť nemáte, riaďte sa ostatnými tipmi.

jazdite ekologicky

S dodržiavaním týchto tipov môžete prispieť k ochrane životného prostredia a zároveň ušetriť peniaze. V Autoškola ART vás na tejto ceste podporujeme a radi vás naučíme všetky potrebné zručnosti na ekologickú a bezpečnú jazdu. Pokiaľ hľadáte vhodnú autoškolu v Bratislave pre vás, neváhajte nás kontaktovať v Autoškola ART alebo vyplňte nezáväznú prihlášku.