Od 1. apríla 2023 prišli do platnosti nové testy na vodičák, ktoré sa oproti starým testom výrazne zmenili. Ide totižto o elektrické skúšobné testy s náhodne vygenerovanými 40 otázkami. Štát týmto krokom chce nielen zmodernizovať teoretickú skúšku v autoškole, ale aj predísť bifľovaniu.

Nové testy na vodičský preukaz

Plánujete si urobiť vodičský preukaz, čakajú vás skúšky v autoškole alebo si len chcete preveriť svoje znalosti o cestnej premávke? Podrobnosti o vykonávaní teoretickej skúšky sú ustanovené vo vyhláške Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 29/2020 Z. z. a vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 273/2022 Z. z.

Od 1. apríla 2023 sa každý vodič môže otestovať v online teste. Tento test sa bude vykonávať v skúšobných miestnostiach, ktoré vopred pripravia jednotlivé dopravné inšpektoráty. Elektronický skúšobný test bude pozostávať zo 40 náhodne vygenerovaných otázok, ktoré budú rozdelené do 10 okruhov. Celkový počet bodov, ktoré môže študent získať, je 100 bodov, pričom na splnenie skúšky je potrebné získať aspoň 90 %. Každá otázka bude mať priradené tri odpovede, pričom len jedna je správna. Navyše otázky budú rozdelené podľa bodového hodnotenia v rozsahu od 1, 2, 3 alebo 4 body. Čas vyhradený na skúšobný test je 30 minút. Ľudia, ktorí už vodičský preukaz majú, sa však taktiež môžu otestovať, keďže ministerstvo zverejnilo nové testy na svojom webe.

Online testy na vodičák a ich výhody

Online testy na vodičák sú vhodné aj pre menej technicky zdatných. V priebehu testovania bude môcť uchádzač označiť správnu odpoveď myšou v rámci príslušného riadku alebo stlačením písmena A, B, C na klávesnici. Veľkou výhodou týchto elektronických testov je tiež okamžité vyhodnotenie výsledkov testu, pričom testovanie sa skončí uplynutím 30 minút alebo stlačením tlačidla „Ukončenie testu“. Správne odpovede budú podfarbené zelenou farbou a nesprávne naopak označené červenou farbou. Študent autoškoly si bude môcť kliknutím na otázku pozrieť aj správnu odpoveď k otázke, ktorú vyhodnotil nesprávne. Náhodným vygenerovaním otázok bude tiež možné predísť bifľovaniu, ktorému žiaci autoškôl dali vždy prednosť predtým, aby reálne pochopili celú problematiku.

Otestujte svoje teoretické znalosti

Testy na vodičák si môže vopred urobiť každý žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia a žiadateľ o preskúšanie odbornej spôsobilosti za účelom umožnenia praktického vyskúšania otázok. Úspešné absolvovanie teoretickej skúšky nezakladá žiadne oprávnenie na získanie, prípadne odobratie vodičského oprávnenia. Týmto spôsobom sa tak môže otestovať každý, bez ohľadu na to, či ho skúšky v autoškole ešte len čakajú alebo je vodič dlhé roky držiteľom vodičského preukazu. Upozorňujeme však, že elektronické skúšobné testy nie sú podporované v internetovom prehliadači Internet Explorer, preto je nutné použiť iný internetový prehliadač.

Absolvujte nové online testy na vodičák v Autoškole ART

Kurz na vodičský preukaz typu A a B a nové testy na vodičák môžete absolvovať aj v Autoškole ART. V Autoškole ART sa snažíme vyhovieť všetkým uchádzačom, a preto ponúkame flexibilné plánovanie jázd a skúšok. Okrem toho ponúkame záujemcom možnosť platiť na splátky, pričom v cene kurzu je aj Škola šmyku, kde vás naučíme plne ovládať svoje vozidlo aj v nepredvídateľných situáciách. Naučte sa jazdiť správne, sebavedomo a podľa predpisov na nových modeloch značky Mercedes. Prihláste sa na kurz do Autoškoly ART ešte dnes.